Co to jest OKI?

Harmonogram zajęć / quizy / zadania: https://oki.org.pl/harmonogram-zajec/

Misją Olimpijskiego Koła Informatycznego jest eliminacja wykluczenia informatycznego, edukacja młodzieży, nauka technologii jutra. Tak by każdy nastolatek – bez względu na majętność, miejsce zamieszkania, status społeczny – mogło się rozwijać.


Link do powyższego filmu: https://youtu.be/su8Lxldt7AM

Dlatego wszystkie zajęcia, wszystkie materiały, codzienne prowadzenie ucznia – całość działań Olimpijskiego Koła Informatycznego jest bezpłatna dla każdego młodego człowieka. Wystarczy,  że ma informatyczną pasję, chce się kształcić, zmienić swoje życie w piękną przygodę.

Olimpijskie Koło Informatyczne uczy programowania, algorytmiki, sztucznej inteligencji. Nasi podopieczni to laureaci, zwycięzcy krajowych i międzynarodowych Olimpiad Informatycznych, twórcy nowych aplikacji, liderzy zespołów. Dziś uczą się programowania, zaawansowanych technologii, kreatywności – jutro wymyślą nowe aplikacje, odkryją nowe metody w informatyce, znajdą przy pomocy komputera nowy lek. Zmienią świat na lepszy. Absolwenci Olimpijskiego Koła Informatycznego to studenci najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, pracownicy naukowi, założyciele start-upów. To co łączy naszych podopiecznych – aktualnych ja też absolwentów – to kreatywność, ciągła chęć ulepszania, odwaga w myśleniu.

W trakcie zajęć nie tylko uczymy ale także pokazujemy dokąd prowadzi informatyczna droga. Dodajemy odwagi. Tak by dziewczyna czy chłopak mieli nie tylko marzenia ale śmiało kroczyli drogą która do tych marzeń prowadzi.

Olimpijskie Koło Informatyczne istnieje dzięki ludziom dobrej woli, naszym darczyńcom, tym którzy dokładają cegiełkę, by Polska stawała się informatycznym liderem.
https://oki.org.pl/wsparcie
Dziękujemy.
Dziękujemy za każdą systematyczną pomoc, która pozwala kolejnemu dziecku wyjść z wykluczenia cyfrowego i realizować swój talent.

Naszą misję realizujemy przez dostępne dla każdego i bezpłatne:
* zdalne zajęcia informatyczne: https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw
* publiczne materiały: https://oki.org.pl/tutorial/
* codzienne prowadzenie i wsparcie uczniów: https://oki.org.pl/harmonogram-zajec/
W ten sposób młodzi ludzie uczą się programowania, algorytmiki, sztucznej inteligencji. Ale także kreatywności, wymyślania nowych rozwiązań, poprawiania już istniejących podejść.

Całość działań jest całkowicie bezpłatna, dostępna dla każdego. Nieważne czy dziewczyna czy chłopak mieszkają w Mławie, Wrocławiu czy Kudowie. Każdy ma taki sam dostęp do zdalnych zajęć, wsparcia, quizów. Każdy uczestniczy tak samo uczestniczy w fantastycznej przygodzie.

Motywacją do nauki dla młodzieży są starty w Olimpiadach Informatycznych (Polska, USA, …), konkursach informatycznych (Codeforces, CodinGame, …), czy rozwiązywania problemów z interview do gigantów informatycznych (Google, Facebook, …). Udział w międzynarodowych zawodach są dla uczniów niesamowitym paliwem, potwierdzeniem, że mogą rywalizować z kolegami ze Stanów Zjednoczonych, Azji, całego świata. Że są w stanie wymyślić nowe twierdzenie, nowy lek, nowe zastosowanie.

W ten sposób uczniowie uczą się zaawansowanych technologii. Bez klasówek, bez ocen – z miłości do pasji! Każdego dnia myślę nad problemami, każdego tygodnia rozwiązują 4-10 zadań, każdego roku czują jak wielki zrobili skok do przodu. Tak, mamy fantastycznych młodych ludzi!

Już w wieku kilkunastu lat stają się nie tylko wartościowymi pracownikami na rynku, ale potencjalnymi twórcami start-upów czy naukowcami. Dziś rozwiązują przy pomocy komputera zadania olimpiad i konkursów, a w przyszłości – gdy staną się dorosłymi osobami – to oni rozwiążą najtrudniejsze problemy medycyny, ekonomii, nauki.

Olimpijskie Koło Informatyczne jest również częścią projektu Olimpiady Informatycznej Juniorów pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dedykowane ścieżki przygotowują do Olimpiady Informatycznej Juniorów / Olimpiady Informatycznej Licealistów.

Jak odbywają się zajęcia

Harmonogram zajęć:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Zajęcia odbywają się przez internet na kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Codziennie uczniowie otrzymują quizy które motywują do odkrywania, wymyślania rozwiązań samemu, poszerzania horyzontów:
https://fb.me/OlimpijskieKoloInformatyczne

Integralną częścią tych zajęć są zadania które uczniowie rozwiązują samodzielnie:
https://oki.org.pl/opisy/

Od razu zastrzegamy, że nie są to zwyczajne zajęcia pozalekcyjne, które pozwolą Ci tylko wiedzieć więcej i na tym poprzestać. To przede wszystkim praktyczne ćwiczenia „z powerem”, zadania, które dają Ci prawdziwą moc – moc twórcy rzeczywistości!

Udział w zajęciach Olimpijskiego Koła Informatycznego jest BEZPŁATNY.

Zajęcia uczą programowania, uczą rozwiązywania problemów (małych, dużych, tych, które ma świat) przy pomocy komputera:
https://youtu.be/xF5wlR-xX8g?t=964

Dlaczego?
By w przyszłości bawić się informatyką, by zrozumieć jej piękno, by była to nasza przygoda życia, tak, byśmy mając 20 lub więcej lat znaleźli przy pomocy komputera nowy lek ratujący życie ludzi, zaprojektowali piękne i ekologiczne osiedla, odkryli przełomowe algorytmy które zmienią naukę i świat! Start w Olimpiadach, konkursach, czy same zajęcia Olimpijskiego Koła Informatycznego, a nawet każde zrobione zadanie jest krokiem w stronę pasjonującej przygody życia!

Czego uczymy?

Na naszych zajęciach uczymy programowania i algorytmiki, czyli obecnie dwóch najważniejszych ogólnoświatowych dziedzin informatyki!

Zajęcia składają się z zajęć internetowych oraz Pracy Domowej.
Zajęcia internetowe odbywają się w soboty o 8:39 na kanale youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Na zajęciach uczymy się:

  • Programować
  • Przyspieszać działanie programów, tak by zając jak najlepsze miejsce w Olimpiadzie, a w przyszłości rozwiązywać światowe problemy

Praca domowa jest integralną, najważniejszą częścią naszych zajęć:
https://youtu.be/MJCkuBDezSE?t=7610

Praca domowa nie tylko sprawdza naszą wiedzę, ale też uczy nas samodzielności, czyni nas odkrywcami, poszukiwaczami.
Dlatego wśród osób, które rozwiązują zadania losowane są nagrody.
Również Ci, którzy w ciągu roku rozwiążą przynajmniej połowę zadań, otrzymają nagrody.

Zgłębiając tajniki zadań piszemy programy, przyspieszamy działanie komputerów,  tworzymy skrypty, które wykonują nasze polecenia, ułatwiają obliczenia, znajdują rozwiązania. Każde zadanie traktujemy jako wyzwanie do stworzenia czegoś, co naprawdę może mieć wpływ na rozwój dzisiejszego świata!

 

Olimpiada

Spotykając się regularnie i wykonując przeróżne zadania, nasi uczniowie świetnie się bawią, zdobywają doświadczenie i umiejętności, nabierają entuzjazmu, a jednocześnie doskonale przygotowują się do uczestnictwa w Olimpiadzie Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych, w której wystartować może absolutnie każdy.

By wystartować w Olimpiadzie wystarczy wypełnić formularz przez internet. NIE trzeba zgłaszać się do udziały za pośrednictwem szkoły. Zgłaszamy się indywidualnie jako uczeń poprzez stronę internetową.

Szczegóły tutaj: https://oij.edu.pl/

 

OKI – dla kogo jest?

Do naszego koła OKI zapraszamy młodych ludzi z klas V-VIII z całej Polski.
Każdy, kto chce się czegoś nauczyć, jest mile widziany!
Są wśród nas uczniowie, którzy dopiero próbują swoich sił w informatyce i są też prawdziwi pasjonaci, którzy bez informatyki nie mogą żyć (ale jednocześnie wbrew stereotypom wcale nie są odizolowani, lecz pełni zaangażowania w otaczający nas świat). Nie to jest ważne, jak dobrze znasz się na informatyce – ważne są chęci, Twoje pozytywne nastawienie i systematyczna praca.

Wśród wychowanków OKI mamy wielu finalistów, laureatów oraz zwycięzców poprzednich edycji Olimpiady Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych, a także laureatów Międzynarodowych Olimpiad Informatycznych.

Na ostatniej Międzynarodowej Europejskiej Olimpiadzie Juniorów (EJOI, European Junior Olympiad in Informatics, Maribor, 23-29 sierpnia) uczestnicy OKI zdobyli złoty medal (Jasiek) i brązowy medal (Jerzyk):
https://www.facebook.com/OlimpijskieKoloInformatyczne/posts/2378253565773557

Jednocześnie finaliści i laureaci OIJ mają wiele przywilejów przy wyborze szkoły średniej!

OKI internetowe

Uczniowie z całej Polski mogą brać udział w internetowych zajęciach Olimpijskiego Koła Informatycznego.

Zajęcia odbywają się w soboty o godz. 8.30, na żywo, za pośrednictwem kanału YouTube, a do udziału w nich wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i głośnikiem.
Zajęcia odbywają się na kanale youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Strona Facebook OKI:
https://www.facebook.com/OlimpijskieKoloInformatyczne

Strona Instagram OKI:
https://www.instagram.com/olimpijskie_kolo_informatyczne/

Na zajęcia zapraszamy też młodych Polaków z zagranicy – z każdego zakątka świata! Jeśli mieszkasz poza Polską, nie możesz niestety wziąć udziału w Olimpiadzie Informatycznej Juniorów, ale możesz ćwiczyć zadania i uczyć się z nami!

Dokładny plan zajęć stacjonarnych i internetowych:
Poniższy odnośnik zawiera:
* linki do dotychczasowych zajęć i ich szczegółowych opisów
* plan zajęć w aktualnym roku kalendarzowym
Link do harmonogramu

 

OKI stacjonarne

Zajęcia stacjonarnego koła OKI odbywają się na terenie XIV Liceum im. S. Staszica w Warszawie, ul. Nowowiejska 37a, sala 217.
Spotykamy się w piątki o godz. 15.30 (grupa początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana).

Dokładny plan zajęć stacjonarnych i internetowych:
Link do harmonogramu:

 

Kadra

Olimpijskie Koło Informatyczne prowadzi zespół osób związanych z XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie.