Co to jest OKI?

OKI to Olimpijskie Koło Informatyczne, czyli zajęcia informatyczne które mają przygotować uczniów do Olimpiady Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych, czyli rozwiązywania przy pomocy komputera zadań, a w przyszłości – kiedy uczniowie będą już dorosłymi osobami – prawdziwych problemów medycyny, ekonomii, nauki.

Zajęcia odbywają się przez internet na kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Od razu zastrzegamy, że nie są to zwyczajne zajęcia pozalekcyjne, które pozwolą Ci tylko wiedzieć więcej i na tym poprzestać. To przede wszystkim praktyczne ćwiczenia „z powerem”, zadania, które dają Ci prawdziwą moc – moc twórcy rzeczywistości!

OKI działa przede wszystkim internetowo (zasięg nieograniczony :)) oraz prowadzi zajęcia stacjonarnie (w Warszawie, Liceum im. Staszica).

Udział w OKI jest BEZPŁATNY.

Olimpijskie Koło Informatyczne jest częścią projektu Olimpiady Informatycznej Juniorów pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zajęcia finansowane są ze środków własnych osób prowadzących oraz osób wspierających działania Olimpijskiego Koła Informatycznego:
http://oki.org.pl/wsparcie/

Jaki jest nasz cel?

Chcemy jak najlepiej przygotować się do OIJ – Olimpiady Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych:
https://oij.edu.pl/

Ale chcemy również zrozumieć, jak można rozwiązywać problemy (małe, duże, te, które ma świat) przy pomocy komputera:
https://youtu.be/xF5wlR-xX8g?t=964

Dlaczego?
By w przyszłości bawić się informatyką, by zrozumieć jej piękno, by była to nasza przygoda życia, tak, byśmy mając 20 lub więcej lat znaleźli przy pomocy komputera nowy lek ratujący życie ludzi, zaprojektowali piękne i ekologiczne osiedla, odkryli przełomowe algorytmy które zmienią naukę i świat! Start w OIJ, czy same zajęcia Olimpijskiego Koła Informatycznego, a nawet każde zrobione zadanie jest krokiem w stronę pasjonującej przygody życia!

Czego uczymy?

Na naszych zajęciach uczymy programowania i algorytmiki, czyli obecnie dwóch najważniejszych ogólnoświatowych dziedzin informatyki!

Zajęcia składają się z zajęć internetowych oraz Pracy Domowej.
Zajęcia internetowe odbywają się w soboty o 8:39 na kanale youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Na zajęciach uczymy się:

  • Programować
  • Przyspieszać działanie programów, tak by zając jak najlepsze miejsce w Olimpiadzie, a w przyszłości rozwiązywać światowe problemy

Praca domowa jest integralną, najważniejszą częścią naszych zajęć:
https://youtu.be/MJCkuBDezSE?t=7610

Praca domowa nie tylko sprawdza naszą wiedzę, ale też uczy nas samodzielności, czyni nas odkrywcami, poszukiwaczami.
Dlatego wśród osób, które rozwiązują zadania losowane są nagrody.
Również Ci, którzy w ciągu roku rozwiążą przynajmniej połowę zadań, otrzymają nagrody.

Zgłębiając tajniki zadań piszemy programy, przyspieszamy działanie komputerów,  tworzymy skrypty, które wykonują nasze polecenia, ułatwiają obliczenia, znajdują rozwiązania. Każde zadanie traktujemy jako wyzwanie do stworzenia czegoś, co naprawdę może mieć wpływ na rozwój dzisiejszego świata!

 

Olimpiada

Spotykając się regularnie i wykonując przeróżne zadania, nasi uczniowie świetnie się bawią, zdobywają doświadczenie i umiejętności, nabierają entuzjazmu, a jednocześnie doskonale przygotowują się do uczestnictwa w Olimpiadzie Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych, w której wystartować może absolutnie każdy.

By wystartować w Olimpiadzie wystarczy wypełnić formularz przez internet. NIE trzeba zgłaszać się do udziały za pośrednictwem szkoły. Zgłaszamy się indywidualnie jako uczeń poprzez stronę internetową.

Szczegóły tutaj: https://oij.edu.pl/

 

OKI – dla kogo jest?

Do naszego koła OKI zapraszamy młodych ludzi z klas V-VIII z całej Polski.
Każdy, kto chce się czegoś nauczyć, jest mile widziany!
Są wśród nas uczniowie, którzy dopiero próbują swoich sił w informatyce i są też prawdziwi pasjonaci, którzy bez informatyki nie mogą żyć (ale jednocześnie wbrew stereotypom wcale nie są odizolowani, lecz pełni zaangażowania w otaczający nas świat). Nie to jest ważne, jak dobrze znasz się na informatyce – ważne są chęci, Twoje pozytywne nastawienie i systematyczna praca.

Wśród wychowanków OKI mamy wielu finalistów, laureatów oraz zwycięzców poprzednich edycji Olimpiady Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych, a także laureatów Międzynarodowych Olimpiad Informatycznych.

Na ostatniej Międzynarodowej Europejskiej Olimpiadzie Juniorów (EJOI, European Junior Olympiad in Informatics, Maribor, 23-29 sierpnia) uczestnicy OKI zdobyli złoty medal (Jasiek) i brązowy medal (Jerzyk):
https://www.facebook.com/OlimpijskieKoloInformatyczne/posts/2378253565773557

Jednocześnie finaliści i laureaci OIJ mają wiele przywilejów przy wyborze szkoły średniej!

OKI internetowe

Uczniowie z całej Polski mogą brać udział w internetowych zajęciach Olimpijskiego Koła Informatycznego.

Zajęcia odbywają się w soboty o godz. 8.30, na żywo, za pośrednictwem kanału YouTube, a do udziału w nich wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i głośnikiem.
Zajęcia odbywają się na kanale youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCw1Z4iA0T-QNaJ-sEOXeYCw

Strona Facebook OKI:
https://www.facebook.com/OlimpijskieKoloInformatyczne

Strona Instagram OKI:
https://www.instagram.com/olimpijskie_kolo_informatyczne/

Na zajęcia zapraszamy też młodych Polaków z zagranicy – z każdego zakątka świata! Jeśli mieszkasz poza Polską, nie możesz niestety wziąć udziału w Olimpiadzie Informatycznej Juniorów, ale możesz ćwiczyć zadania i uczyć się z nami!

Dokładny plan zajęć stacjonarnych i internetowych:
Poniższy odnośnik zawiera:
* linki do dotychczasowych zajęć i ich szczegółowych opisów
* plan zajęć w aktualnym roku kalendarzowym
Link do harmonogramu

 

OKI stacjonarne

Zajęcia stacjonarnego koła OKI odbywają się na terenie XIV Liceum im. S. Staszica w Warszawie, ul. Nowowiejska 37a, sala 217.
Spotykamy się w piątki o godz. 15.30 (grupa początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana).

Dokładny plan zajęć stacjonarnych i internetowych:
Link do harmonogramu:

 

Kadra

Olimpijskie Koło Informatyczne prowadzi zespół osób związanych z XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie.